BİLECİK SÖĞÜT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98.Yılı Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98.Yılı Coşkuyla Kutlandı

     23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. Yıl Dönümü Kutlamaları, büyük coşkuyla gerçekleştirildi.  Kutlamalara, İlçe Kaymakamımız Sayın Murat ÖZTÜRK, Söğüt Belediye Başkanımız Sayın Halil AYDOĞDU, İlçe Protokolü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Fuat OSKAY ve Rıfat ÇERİ, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
     Kutlamalar, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni İle başladı. 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 09.00’da İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet YILDIRIM tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Salih ve Ömer Musaoğlu İlkokulu Müdürlüğünce Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde düzenlenen kutlama programına geçildi.
     Kutlama Programında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet YILDIRIM programın açış konuşmasını yaptı. Yıldırım, konuşmasında şunları dile getirdi:
     “Bugün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış olan bir milletin Cumhuriyet yolunda attığı en büyük adımın günüdür. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü ulusumuza Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de dünya ölçeğinde eşsiz bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ve bizler bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın 98. Yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.
     Bu mutlu günde hep birlikte 98 yıl geriye TBMM’nin açıldığı tarihe gidersek, o günler yurdumuzun galip devletlerce büyük bir iştahla paylaşıldığı, Bu milleti hesaba katmadan hesapların yapıldığı günlerdi. O gün bu hesapları bozacak tek bir güç vardı. O da bu milletin bizzat kendisi idi. İşte bunu gören Mustafa Kemal’in yapacağı ilk iş bu milleti söz sahibi yapmak olacaktı. Beklemeye tahammül yoktu. O karar hemen alındı ve Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açıldı. 23 Nisan, Milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği, haklarını kazanarak kendi kendine egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür ve bu gün bizim bayramımızdır.
     Bu bayram, milletimizin yaşama tutunduğu, hayata bağlandığı günün bayramıdır. Bu bayram, özgürlüğün, bağımsızlığın tüm dünya halklarına ilan edildiği, tüm dünyaya avazı çıktığınca bağımsızlığımızı haykırmanın, özgürlüğe vurulan kelepçeleri kırmanın adıdır. Kurtuluş mücadelesinin, haksızlığa karşı var olma direncinin simgesidir. Karanlık güçlere karşı yürütülen savaşta, aydınlığın zafer kazandığı günün adıdır bu bayram.
     Yedi düvelden saldıran karanlık güçlere karşı, gençlerinin birçoğunu, başta 93 harbi olmak üzere, Trablusgarp’ta, Balkan Harplerinde, Dimetoka’da, Kafkasya’da, Sina ve Filistin’de, Irak’ta, Hicaz ve Yemen’de, Çanakkale’de, İran’da, Galiçya’da ve Makedonya’da kaybetmiş, kadın, çocuk, ihtiyar ve sakatların oranının yüksek olduğu, yoksul düşmüş, ayağına giyecek çorabı, yiyecek ekmeği, atacak kurşunu bulmakta sıkıntı çeken, kaderi masa başında çizilmiş olan, imanı tam, kahraman bir ulusun, şaha kalkmasının adıdır bu bayram.
     Değerli Misafirler, Bağımsızlığımızın sembolü olan bu bayrak, üstünde yaşadığımız bu vatan kolay kazanılmadı, uğruna sadece Çanakkale’de ülkemizin geleceği olan o zamanın okumuşunun, yazmışının ve bilim ehli insanlarının da aralarında olduğu 250.000 insanımız şehit oldu. İhtiyarlığımızdan önce gençliğimizin, hastalanmadan önce sağlığımızın, Fakirliğimizden önce zenginliğimizin, ölümden önce hayatımızın kıymetini nasıl bilmemiz gerekiyorsa, esaretten önce de bağımsızlığımızın kıymetini bilelim. Bir ve beraber olalım.
     Geleceğin yetişkin adayları sevgili yavrularımız, Orta Asya’da ecdadımızı bir araya toplayıp oradan büyük bir imparatorluk meydana getiren Asya Hun İmparatoru Metehan da bir zamanlar çocuktu. Malazgirt’te Bizans’ı bozguna uğratarak Türk tarihinin akışını değiştiren büyük Hakan Alparslan da bir zamanlar çocuktu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazi de bir zamanlar çocuktu. Çağ açıp çağ kapayan, hiçbir milletin başarılı olup ele geçiremediği Konstantin’i İstanbul yapan Fatih Sultan Mehmet’te bir zamanlar çocuktu. Bu vatanın önderi büyük devlet adamı Atatürk’te bir zamanlar çocuktu.
     Unutmayın! Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden; araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; bayramınız kutlu olsun."
     Açış konuşmasının ardından Günün önemiyle ilgili şiirler okundu. Salih ve Ömer Musaoğlu İlkokulu öğrencileri dans gösterilerini sundular. Program sonunda Ödül Töreni gerçekleştirildi. İlkokul ve Ortaokul öğrencileri arasında gerçekleştirilen Sportif Etkinlikler, Okçuluk, Satranç, Resim ve Şiir Yarışmalarında dereceye giren okul ve öğrencilere ödülleri verildi.      

      Kutlama programı ödül töreninin ardından sona erdi.

24-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-2018

 

Kayhan Mahallesi Ertuğrulgazi Caddesi Hükümet Konağı 3.Kat 11600 Söğüt / BİLECİK - 0228 361 3597

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.