BİLECİK SÖĞÜT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzce Düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele Projesi" Başlıyor

#DirilişiçinEğitim
Müdürlüğümüzce Düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele Projesi" Başlıyor

Söğüt Kaymakamlığı, Söğüt Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ortaklaşa düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele Projesi" başlıyor. Sigara, tütün ve teknoloji bağımlılığı ile mücadele etmek amacıyla ilçemizde gerçekleştirilecek etkinliklerle proje hayata geçiyor.

Ülkemizdeki tütün kullanımı ve teknoloji bağımlılığındaki gözle görülen artış, tüm kesimlerce dikkat çeker hale gelmiştir. Bağımlılık yapan madde olarak sigara ve tütün mamullerinin; kolay temin edilebilmeleri ve bu maddelerin kullanımının bazı çevrelerce özendirilmiş olması nedeniyle özellikle küçük yaştaki kullanıcılar için cazip hale gelmektedir.  Sigara ve tütün, kullanan kişiye bedensel ve ruhsal zararlar verdiği gibi kullanıcıda sağlıklı ve düzenli yaşam ortamını da ortadan kaldırmaktadır. Bu bağlamda kullanıcının kendisine ve çevresine maddi ve manevi zararlar verici eğilimlerde bulunmasına sebep olmaktadır. Bağımlılık ile mücadelede maddeyle tanışmayı önlemek asıl hedeftir. Bu amaçla ergenler ile özellikle ilgilenmek gerekir. Bağımlı olan kişilere kullandıkları maddenin zararlarını fark ettirmek ve bırakmaya teşvik etmek ikincil hedeftir.

Günümüzde teknoloji ve internet kullanımı her yaş düzeyinde bilinçsiz ve aşırı kullanım sebebiyle bir bağımlılık türü haline gelmiştir. Teknoloji bağımlılığı da, kullanan kişiye bedensel ve ruhsal zararlar verdiği gibi kullanıcıda sağlıklı ve düzenli yaşam ortamını da ortadan kaldırmaktadır. Teknoloji bağımlılığı, kişinin toplumsal iletişimden uzak kalmasına yol açtığından, diğer bağımlılık türleri için risk grubuna dahil olmasına sebep olmaktadır. Teknoloji bağımlılığı ile mücadele için; teknolojinin doğru kullanımının öğretilmesi asıl hedeftir.

Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yukarıda bahsedilen amaçlar dahilinde “Bağımlılıkla Mücadele Projesi” planlanmıştır. Bu proje, Sigara, tütün ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili bir bilinç oluşturmak ve önleyici çalışmalarda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede ilçemizde billboard ve afişler asılmıştır. Gerçekleştirilecek etkinliklerde de broşürler dağıtılacaktır.

Proje ekibimiz, bir alışkanlığın ortadan kaldırılması ve yerine yeni bir alışkanlık edinilmesinin 21 günde kazanılabilmesinden hareketle; 21 güne yayılan bir takvimle çalışmalara başlamıştır. Yapılan planlamada ilk ve ortaöğretim öğrenci velilerine ve öğretmenlerine seminer verilmesi, halk pazarında öğrenciler tarafından tütün ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili bir stant kurulması, hafta sonları yoğun turist ziyaretine uğrayan Ertuğrul Gazi Türbemizde de bir stant kurularak tütün ve teknoloji bağımlılığının zararlarına dikkat çekilecektir. Projemizin, sadece öğrenci ve velilere değil Söğüt halkına da ulaşması hedeflenmiştir. Bu çerçeve de Söğüt ilçesinde bulunan fabrikaların personellerine, çay ocaklarında halkımıza tütün ve teknoloji bağımlılığına karşı alınacak önlemler hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır.

06-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-201806-03-2018

Kayhan Mahallesi Ertuğrulgazi Caddesi Hükümet Konağı 3.Kat 11600 Söğüt / BİLECİK - 0228 361 3597

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.