BİLECİK SÖĞÜT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaöğretime Geçişte Yeni Uygulama "Liseye Geçiş Sistemi" Açıklandı

Ortaöğretime Geçişte Yeni Uygulama "Liseye Geçiş Sistemi" Açıklandı

06-11-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liseye Geçiş Sistemi

1. Adrese Yakın Okul : Yeni sistemle öğrencilerin %90´ı adresine yakın okullara gidecektir. Öğrenciler 5 okul tercihinde bulunacaktır. Yerleştirmeler Okul Başarı Puanına göre yapılacaktır.

2. Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları, belirlenecek olan bazı Anadolu Liselerine gitmek için Haziran ayının ilk haftasonunda 60 sorudan oluşan bir sınav yapılacaktır. Sınava girmek isteğe bağlı olacak ve sınava girmek isteyenler ikamet ettiği ilde sınava girecektir. Sınav süresi 90 dakika olacaktır. Soruları Milli Eğitim Bakanlığı hazırlayacak ve sınav Sayısal ve Sözel olmak üzere iki bölümden oluşacaktır. Örnek sorular yayımlanacaktır. Sınav ile öğrenci alacak okulların listesi Mayıs ayında ilan edilecektir.

3. Sorular : 8.sınıf ağırlıkta olmak üzere 6, 7 ve 8. sınıftaki ders kitapları çerçevesinde hazırlanacaktır.

4. Sınava girmeyen veya Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ile belirlenen Anadolu Liselerine yerleşemeyen öğrenciler ikamet ettiği bölgedeki en yakın tercih ettiği 5 okuldan birine gidecektir. Yerleştirmeler Okul Başarı Puanına göre yapılacaktır.

5. Yabancı Okullar isterlerse kendileri özel sınav yapabilecektir. İsterlerse yaptıkları bu sınavlara göre veya MEB´in yaptığı merkezi sisteme göre öğrenci seçebileceklerdir.

Kayhan Mahallesi Ertuğrulgazi Caddesi Hükümet Konağı 3.Kat 11600 Söğüt / BİLECİK - 0228 361 3597

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.